Badanie USG narządów wewnętrznych

Badanie USG narządów wewnętrznych (ultrasonografia) jest jedną z najczęściej stosowanych i najbezpieczniejszych metod diagnostycznych w medycynie. Umożliwia ono ocenę strukturalną narządów wewnętrznych za pomocą fal ultradźwiękowych, które odbijają się od tkanek ciała i tworzą obraz na monitorze aparatu. USG narządów wewnętrznych jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wymaga użycia promieniowania jonizującego (jak w przypadku rentgena czy tomografii komputerowej), dlatego jest powszechnie stosowane do rutynowej diagnostyki.

Zastosowanie badania USG narządów wewnętrznych

USG narządów wewnętrznych pozwala na ocenę wielu struktur i układów ciała, w tym:

  • Wątroba: Ocena wielkości, kształtu i struktury wątroby, wykrywanie zmian takich jak stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, guzki nowotworowe, torbiele, stany zapalne.
  • Nerki: Badanie pomaga wykryć kamienie nerkowe, guzy, torbiele, uszkodzenia nerek, wodonercze (zwiększenie objętości miedniczek nerkowych w wyniku zastoju moczu).
  • Pęcherz moczowy: Ocena objętości pęcherza, obecności kamieni, guzków, stanów zapalnych, a także monitorowanie ilości moczu zalegającego w pęcherzu po oddaniu moczu.
  • Trzustka: USG jest wykorzystywane do wykrywania stanów zapalnych trzustki (zapalenie trzustki), torbieli, guzów oraz oceniania stanu trzustki w chorobach metabolicznych (np. cukrzyca).
  • Śledziona: USG pozwala ocenić wielkość śledziony, jej strukturę oraz wykrywać zmiany patologiczne, takie jak powiększenie (splenomegalia), torbiele czy guzy.
  • Żółciowy: Badanie USG jest standardową metodą wykrywania kamieni żółciowych, zapaleń pęcherzyka żółciowego, torbieli, zmian nowotworowych.
  • Macica i jajniki: USG jest szeroko stosowane w ginekologii do oceny stanu macicy (np. mięśniaki, endometrioza), jajników (np. torbiele, guzy) oraz do monitorowania ciąży.
  • Prostata: USG przezbrzuszne lub transrektalne (przez odbytnicze) jest wykorzystywane do oceny gruczołu krokowego (np. powiększenie prostaty, zmiany nowotworowe).
  • Węzły chłonne: USG jest przydatne w diagnostyce powiększonych węzłów chłonnych, które mogą wskazywać na stany zapalne lub nowotwory.

Jak przebiega badanie USG narządów wewnętrznych?

Przygotowanie pacjenta:

  • USG jamy brzusznej: W zależności od badanej okolicy, pacjent może zostać poproszony o bycie na czczo (najczęściej przez 6-8 godzin), aby zminimalizować wpływ gazów w jelitach, które mogą utrudniać ocenę. W niektórych przypadkach, np. w przypadku USG pęcherza moczowego, może być zalecane picie dużej ilości płynów przed badaniem, aby pęcherz był pełny.
  • USG nerek, wątroby, trzustki: Zwykle wymagają one także, by pacjent miał pusty żołądek, aby uzyskać jak najczystszy obraz narządów.

Jeżeli odczuwasz problemy z narządami wewnętrznymi lub chciałbyś się profilaktyczne zdiagnozować zapraszamy do kontaktu!