Badania lekarskie dla kierowców
Badania lekarskie na prawo jazdy są pierwszym obowiązkiem, jakiego musi dopełnić każdy, kto chce uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Przed zgłoszeniem się na kurs jazdy i zapisaniem na egzamin przeprowadzany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, należy uzyskać indywidualny numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Jeśli przyszły kierowca nie będzie posiadał orzeczenia lekarskiego o zdolności do prowadzenia pojazdów, wydział komunikacji nie nada mu takiego numeru.
Badania dla kierowców są bardzo istotne u amatorów i u profesjonalistów. Pozwalają wykluczyć istnienie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. Niektóre schorzenia wymagają wykonywania regularnych badań kontrolnych przez kierowcę lub całkowicie uniemożliwiają ubieganie się o prawo jazdy. Badania lekarskie na prawo są konieczne również u kierowców, którzy utracili prawo jazdy (w tym przypadku wykonuje się je w WOMP - Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy).
Badania kierowców kat. B oraz innych, takich jak A, B1, A1, A2, AM, B+E oraz T, są nieinwazyjne. Kandydat na kierowcę jest badany przez lekarza orzecznika pod kątem ogólnego stanu zdrowia. Lekarz zwraca uwagę na dolegliwości, na które cierpi pacjent oraz na długotrwale zażywane leki.
Weryfikuje również, czy przyszły kierowca nie jest uzależniony od alkoholu lub podobnych substancji, co mogłoby stwarzać dodatkowe zagrożenie na drodze.
NA BADANIA KIEROWCÓW:
- zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem dowód osobisty lub paszport
- jeśli kandydat na kierowcę nosi okulary 8 dioptrii i więcej wymagane jest dostarczenie zaświadczenia od okulisty i aby pamiętać by na wizytę lekarską wziąć z sobą swoje okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, które będą niezbędne w trakcie badania wzroku.
- jeśli kandydat na kierowcę nie ma jednego oka wymagane jest dostarczenie zaświadczenia od okulisty
- jeśli kandydat na kierowcę choruje na padaczkę wymagane jest dostarczenie zaświadczenia od neurologa
- jeśli kandydat na kierowcę choruje na cukrzycę wymagane jest dostarczenie zaświadczenia od diabetologa, chyba, że ma uregulowany poziom glukozy (cukru) we krwi i dostarczy książeczkę pomiaru glukozy
- jeśli kandydat na kierowcę choruje na ciężką wadę serca z utratami przytomności czy zaburzenia rytmu serca z utratami przytomności wymagane jest dostarczenie zaświadczenia od kardiologa
- jeśli podczas badania lekarz stwierdzi potrzebę innej konsultacji zleci ja w trakcie wizyty
- Podobna zasada dotyczy osób korzystających z aparatu słuchowego - powinny go mieć przy sobie, udając się na badania dla kierowców.
- jeśli przyszły kierowca posiada orzeczenie o niepełnosprawności, powinien je przedłożyć lekarzowi.
Badania na prawo jazdy kończą się wystawieniem przez lekarza orzeczenia o zdolności do kierowania pojazdami.